światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej, inaczej nazywane DRL, robią coraz większą furorę wśród fanów motoryzacji. Zgodnie z unijnymi dyrektywami muszą one być montowanie fabrycznie we wszystkich nowych pojazdach. Jednak, coraz większa ilość właścicieli starszych samochodów decyduje się na ich montaż. Mają one bowiem wiele zalet i wpływają na bezpieczeństwo.

Czym jest DRL?

Światła do jazdy dziennej stanowią alternatywę dla tradycyjnych świateł mijania, z którymi mogą być stosowane wymiennie. Ich używanie dozwolone jest jednak, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie w okresie od świtu, do zmierzchu, ale także jedynie w warunkach całkowitej przejrzystości powietrza. DRL a mgła to zatem relacja, która nie może zaistnieć. Światła te włączają się automatycznie wraz z uruchomieniem silnika, włączenie świateł mijania z kolei automatycznie przerywa ich pracę.

Jak wpływa na widoczność?

Światła do jazdy dziennej w przeciwieństwie od świateł mijania, które bazują na tradycyjnym oświetleniu żarowym, wykorzystują pracę diody LED. Oświetlenie DRL jest o wiele bardziej intensywne i widoczne niż to pochodzące z tradycyjnych lamp. Specjaliści szacują, że używanie DRL zmniejsza ilość wypadków do 2 tys. w skali roku. Dużym atutem świateł do jazdy dziennej jest fakt, że nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.

Ekonomiczność

Oszczędność to cecha, która wyróżnia DRL. Wiąże się ona z kilkoma aspektami. Po pierwsze, diody LED mimo, że generują światło, które jest lepiej widoczne, wykazują zużycie energii na poziomie 14 W. Tymczasem, jedna żarówka w świetle mijania potrzebuje aż 60W. Czynnik ten wpływa na oszczędność paliwa. Światła do jazdy dziennej powinny służyć przez ok. 500 tysięcy przejechanych kilometrów. Używanie DRL jest zatem energooszczędne i trwałe, pozwoli na mniejsze zużycie akumulatora, a oszczędność paliwa pozytywnie wpłynie na nasz portfel.

Ile to kosztuje?

Koszt świateł DRL związany jest z zakupem diod ledowych, kabli i elementów montażowych. Na rynku istnieją zestawy o rozmaitej jakości. Najtańsze produkty kosztują już od dwudziestu złotych. Nie są to jednak najbardziej efektywne i efektowne, bo DRL to również aspekt wpływający na estetykę designu pojazdu. O wiele bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zakup świateł za ok. 100 zł. To stosunkowo niewielka cena, a różnica jakości jest zauważalna już na pierwszy rzut oka. Koszt świateł DRL nie jest zatem wygórowany.