pies u weterynarza

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Posiadania czworonoga wiąże się jednak z obowiązkami. Nie wystarczy jedynie wyprowadzać psa na spacery i dbać o jego prawidłowe wyżywienie. Równie ważne jest monitorowanie jego stanu zdrowia i prowadzenie działań profilaktycznych.

Jak często chodzić do weterynarza?

Wielu właścicieli psów bagatelizuje profilaktykę swojego czworonoga i do lekarza wybiera się dopiero, kiedy zaobserwują niepokojące dolegliwości. Nie jest to postawa prawidłowa. Pierwsza wizyta u weterynarza powinna nastąpić w rok po zakupie psa, a następnie powtarzać ją cyklicznie w takim samym odstępie czasowym. Częstsze badanie nie mają sensu, kiedy nie występują żadne objawy. Podczas profilaktycznej wizyty weterynarz zastosuje szczepienia chroniące czworonoga przed pasożytami i dokona niezbędnych badań, jak zmierzenie temperatury, osłuch oraz morfologia. Wyniki badania krwi dadzą pełen obraz dotyczący stanu zdrowia psa, na podstawie, którego zostanie podjęta decyzja czy czworonóg potrzebuje dalszej obserwacji lub leczenia.

Gdy pies ma pchły

Pasożyty stanowią duże zagrożenie dla psów, których sierść jest idealnym siedliskiem dla nich. Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez właścicieli psa brzmi: co robić gdy pies ma pchły. Ich obecność oznacza olbrzymie cierpienie dla naszego zwierzęcia, a brak reakcji zazwyczaj kończy się infekcją bakteryjną. Objawy pcheł żerujących na sierści psa są bardzo czytelne. Czworonóg drapie się, wyrywa sierść, nierzadko wyrządza sobie głębokie rany, pojękuje i skowyczy. Kiedy zaobserwujemy te objawy, należy wykonać test na obecność odchodów pcheł w sierści psa. Można tego dokonać u weterynarza lub samodzielnie w domu, przy pomocy specjalnego zgrzebła, które kupimy w sklepie zoologicznym. Jeżeli potwierdzimy ich obecność musimy jak najszybciej rozpocząć odrobaczanie psa. Najbardziej powszechną metodą są kąpiele w ciepłej wodzie z wykorzystaniem szamponu przeciwpchelnego. Pchły nie znoszą zapachu octu, dlatego bardzo skuteczne jest jego użycie po skończeniu uprzedniej kąpieli. Ocet mieszamy z wodą i zraszamy na sierści psa przez butelkę ze spryskiwaczem. Warto stosować także specjalistyczne preparaty przeciwpchelne w postaci np. kropel. Pomogą one zapobiec rozmnażaniu się pasożytów.