wentylator łazienkowy

Zakup wentylatora łazienkowego to nie lada wyzwanie szczególnie dla osób, które za bardzo nie znają się na tym temacie. Oczywistym jest, że takie urządzenie musi przede wszystkim działać tak by rozpraszać i pochłaniać parę wodną w pomieszczeniu. Przeciwdziała to powstawaniu bakterii, pleśni i grzybów. Jednak jak wybrać wentylator by odpowiadał on potrzebom domowników, a także spełniał wymagania i potrzeby pomieszczenia? Przyjrzyjmy się temu poniżej.

 

Podstawowe informacje o wentylatorach łazienkowych

 

Każdy wentylator łazienkowy ma za zadanie utrzymywać właściwy mikroklimat w pomieszczeniu, a zatem zapewniać musi odpowiednie warunki dla otoczenia czy też samych ludzi. Wpływa to na zabezpieczanie pomieszczenia przed pojawianiem się pleśni, grzybów, a także innych nieestetycznych i niezdrowych czynników. Są one wynikiem pojawiania się zbyt dużej ilości wilgoci w miejscach, które są na to szczególnie narażone. Takim miejscem jest właśnie łazienka stąd też nierzadko należy zadbać o właściwą wentylację. Wentylatory łazienkowe, które dostępne są dzisiaj na rynku występują w przeróżnych formach i posiadają inne właściwości i funkcje. Oczywiście ich podstawowe zasady działania jak i cel pozostają takie same. Aby jednak wentylator łazienkowy mógł działać w stu procentach musi on być odpowiednio dopasowany do danego pomieszczenia.

 

Kryteria wyboru wentylatora do łazienki

 

Podczas zakupu wentylatora łazienkowego największą uwagę należy zwracać na jego właściwości oraz parametry. Do najważniejszych należą:

 

  • napięcie – należy wybrać model, który obsługuje odpowiednie napięcie
  • rodzaj obudowy – w zależności od miejsca montażu wentylator musi być odpowiednio chroniony przed zachlapaniem wodą
  • sposób sterowania – do wyboru są na przykład modele sterowane ręcznie, a także takie, które pracują ciągle oraz współpracują z czujnikiem ruchu czy też światła
  • średnica kanału wentylacyjnego – należy zwrócić uwagę na zalecaną do wielkości pomieszczenia wielkość kanału
  • głośność pracy – na rynku dostępne są zarówno ciche jak i głośniejsze modele wentylatorów
  • sposób montażu – ścienny lub sufitowy
  • dodatkowe funkcje – istnieje wiele opcji dodatkowych, w które może być wyposażony wentylator

 

Możliwości wyboru jest bardzo dużo, gdyż na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli wentylatorów. Różnią się one od siebie właściwościami i parametrami co daje szerokie pole manewru. Nie bez znaczenia jest także wygląd wentylatora, a to właśnie design decyduje nierzadko o wyborze danego modelu. W sklepach dostępne są zarówno mniej jak i bardziej urozmaicone i designerskie opcje.

 

Bezpieczny montaż i działanie wentylatora

 

Po zakupie wentylatora, który spełnia wszelkie wymagania i oczekiwania należy przejść do kolejnego kroku czyli jego montażu. Jak wyżej wspomniano istnieje tu kilka opcji, a mianowicie montaż ścienny lub sufitowy, a także w niektórych przypadkach w otworze okiennym. Aby wentylator łazienkowy spełniał swoje funkcje w bezpieczny sposób należy zamontować go zgodnie z zaleceniami danego producenta.