Ze względu na swoje ogromne znaczenie, olej silnikowy bywa czasem nazywany płynnym podzespołem samochodowym. Zmniejszając tarcie między cylindrami i tłokami, a także innymi elementami osprzętu silnika, zapewnia ich sprawne działanie i wydłuża żywotność. Dobrze dobrany olej silnikowy zmniejsza spalanie paliwa, redukuje hałas silnika, a nawet przyczynia się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń spalinach. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju, jak również wybór najlepszego z nich.
Olej a model silnika
Producenci aut zwykle jasno określają, które oleje najlepiej nadają się do ich silników. Przeważnie polecają oleje Shell lub innego znanego producenta, a nawet konkretne produkty przeznaczone dla poszczególnych silników. Wskazane przez koncerny samochodowe oleje są zawsze dobrymi, ale nie jedynymi wyborami. Przeważnie bowiem polecenie konkretnej firmy jest spowodowane współpracą marketingową, zawiązaną między koncernem a producentem olejów. Podobne, idealnie sprawdzające się w poszczególnych samochodach, oleje najczęściej mają w ofercie również inni producenci.
Oleje mineralne i syntetyczne
Wszystkie oleje Shell, tak samo, jak produkty innych znanych marek, zakwalifikować można do 1 z 3 grup olejów:
- mineralnych
- półsyntetycznych
- syntetycznych
Mineralne oleje silnikowe są najstarsze, dzisiaj już coraz rzadziej używane. Ich bazę olejową stanowią uszlachetnione destylaty ropy naftowej. W produktach półsyntetycznych są one wspierane również składnikami zsyntetyzowanymi chemicznie. Natomiast oleje syntetyczne są całkowicie pozbawione destylatów ropy naftowej.
Dokonując wyboru rodzaju oleju, należy zwrócić uwagę, który z nich był stosowany w samochodzie w ostatnich latach. Pomimo odchodzenia od olejów mineralnych, czasami warto się na nie zdecydować w przypadku starszych aut, w których były wykorzystywane od początku. W takich sytuacjach sprawdzą się również półsyntetyczne oleje silnikowe.
Kierując się jedynie jakością, nie ma wątpliwości, że najlepiej wybrać olej syntetyczny. Wyróżnia go łatwość rozprowadzania po powierzchni poszczególnych elementów silnika. Ponadto, cechuje się odpornością na skrajne temperatury, zachowując sprawność w upale, jak i podczas mrozów. Syntetyczne oleje Shell nie zmieniają swojej lepkości, co zapobiega ich osadzaniu się na powierzchni silnika. Pozwala to znacząco wydłużyć żywotność tego podzespołu.
Składniki dodatkowe
Niebagatelną rolę odgrywają również zawarte w olejach silnikowych dodatki uszlachetniające. Ich zadaniem jest m.in. minimalizacja emitowanych zanieczyszczeń. Warto zainwestować w produkty od renomowanych producentów, takie jak np. oleje Shell, aby mieć pewność co do jakości składników dodatkowych.