sprzęt medyczny

Szpital czy gabinet lekarski to miejsce, w którym pacjent powinien mieć poczucie, że znajduje się w rękach profesjonalistów i choć najważniejsze są oczywiście odpowiednie kwalifikacje personelu medycznego, to w budowaniu pozytywnego wizerunku bardzo dużą rolę odgrywa wygląd. Jak więc powinien wyglądać lekarz, czy w zawodzie tym obowiązuje dress code?

Dress code w zawodzie lekarza

Dress code to wyrażenie, które w zawodzie lekarza nie jest zbyt popularne, wiąże się to przede wszystkim z tym, że nie istnieją żadne ogólnokrajowe przepisy, które regulowałyby np. obowiązek noszenia ubrań medycznych w danym kolorze czy fasonie — kwestia ta regulowana jest przez wewnętrzne ustalenia konkretnej placówki. Warto jednak wiedzieć, że przyjęło się, iż lekarze pracujący na oddziałach chirurgicznych noszą stroje granatowe lub zielone, na oddziałach kardiologicznych, izbie przyjęć oraz pogotowiu ratunkowym dominuje natomiast czerwień (nie jest to jednak wymóg).

Mówiąc o tym, jak powinien się ubierać lekarz, warto zaznaczyć, że strój musi być przede wszystkim estetyczny, praktyczny i schludny — w tym miejscu wydawałoby się, że tzw. biały kitel jest najlepszą opcją, okazuje się jednak, że osoby mające styczność z personelem medycznym ubranym na biało odczuwają strach i poddenerwowanie (co jest szczególnie widoczne u dzieci), dlatego powoli odchodzi się od tego właśnie koloru, szczególnie na oddziałach dziecięcych.

odzież dla lekarzy

Nie można zapominać także o tym, że dress code w zawodzie lekarza wymaga, aby nie miał on na sobie biżuterii, która rzuca się w oczy, nie do zaakceptowania są duże dekolty i zbyt krótkie spódnice w przypadku kobiet czy np. kolorowe T-shirty pod fartuchem u panów. Lekarz ma wyglądać elegancko i budzić u pacjentów szacunek oraz zaufanie — strój powinien w tym pomagać, a nie szkodzić.

Odzież dla lekarzy — wcale nie musi być nudna i nieciekawa

Jeżeli chodzi o odzież dla lekarzy, to sporo się zmieniło — powstało wiele firm oferujących modne, eleganckie i wygodne stroje dla lekarzy. Obuwie medyczne w postaci drewnianych chodaków na szczęście również odchodzi w zapomnienie — zastępują je buty skórzane lub obuwie medyczne wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych, cechujące się wysoką trwałością oraz wygodą użytkowania.

Podążając za modą, nie można jednak zapominać o pewnych zasadach — najbardziej kolorowe uniformy, szczególnie te ozdobione dodatkowymi wzorami sprawdzają się wyłącznie na oddziałach dziecięcych, z kolei w przypadku oddziałów dla osób dorosłych, kolory również są mile widziane, jednak najlepiej, aby były one pastelowe i niezbyt jaskrawe. Dress code w pracy lekarza służyć ma przede wszystkim temu, żeby pacjenci czuli się lepiej — ubiór może bowiem pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie, co w przypadku lekarzy ma naprawdę ogromne znaczenie.