Fartuchy i sukienki medyczne to odzież, która jest niezbędnym elementem garderoby personelu ochrony zdrowia, stomatologów czy kosmetologów. Jeszcze kilka lat temu odzież medyczna kojarzyła się z jednobarwnym, nudnym uniformem, który ma spełniać jedynie funkcje ochronne w pracy z pacjentami. W niniejszym artykule zajmiemy się tym, jakie zmiany na przełomie ostatnich lat można zauważyć w medycznej modzie.

Fartuchy medyczne


Gdyby wśród społeczeństwa przeprowadzić sondaż, jaka część garderoby kojarzy się najbardziej z personelem medycznym, najprawdopodobniej najwięcej wskazań miałby fartuch medyczny. Wynika to z faktu, że obok czepka i maski, biały fartuch medyczny z grubego płótna był podstawową częścią początkowej ochronnej odzieży medycznej.


Współczesne fartuchy medyczne przeszły niemałą metamorfozę. Po pierwsze ich rodzaje są dopasowane do zajmowanego stanowiska w ochronie zdrowia, stąd na rynku dostępne są fartuchy dla: lekarzy, pielęgniarek, pracowników laboratorium i osób pracujących w innych zawodach medycznych (np. stomatolodzy, kosmetolodzy). Po drugie istotnie zmienił się skład materiałów, z jakich wykonywane są współczesne fartuchy medyczne. Odzież typowo laboratoryjna szyta jest ze 100% bawełny, z kolei ubrania narażone na mniejszy kontakt z drobnoustrojami składają się z mieszanki bawełny i poliestru. Po trzecie – istotnej zmianie uległa estetyka wykonania garderoby medycznej, która obecnie projektowana jest przez uznanych designerów. Współczesne fartuchy medyczne spełniają więc nie tylko funkcję ochronną przed różnego rodzaju zarazkami, ale pełnią również rolę reprezentatywną, stanowiąc niekiedy znak rozpoznawczy danej placówki czy oddziału. Bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygoda, profesjonalny wygląd i estetyka, to cechy charakterystyczne współczesnej odzieży personelu ochrony zdrowia. Medyczne fartuchy zarówno męskie, jak i damskie posiadają obecnie różnorodne wersje kolorystyczne i kroje: z długim bądź krótkim rękawem, ze stójką lub ze zwykłym kołnierzem, zapinane na napy lub guziki. Modny fartuch medyczny można również bez problemu dopasować do swojej sylwetki, dzięki czemu niedbale wiszące kitle mogą odejść w zapomnienie. Dostępna rozmiarówka damska obejmuje rozmiary: od 34 do 52, z kolei męska: od 44 do 62. Nie ulega wątpliwości, że współczesny fartuch medyczny to produkt najwyższej jakości, który spełnia kilka ważnych funkcji, nie odbiegając od modowych trendów zwyczajnej garderoby.


Sukienki medyczne damskie


Sukienki medyczne to elementy ochronnej odzieży medycznej, dedykowane specjalnie dla kobiet, które pracują w ochronie zdrowia. Jest to strój, w który zaopatrują się najczęściej lekarki, pielęgniarki, recepcjonistki czy panie pracujące w różnorodnych salonach kosmetycznych.


Stworzone zostały z myślą, aby każda kobieta niezależnie od wykonywanego zawodu medycznego mogła czuć się kobieco i atrakcyjnie. Wszystkie modele są mniej lub bardziej taliowane oraz mają odpowiednią długość (przed kolano), dzięki czemu prezentują się kobieco, elegancko, a jednocześnie profesjonalnie. Różnorodność kolorystyczna pozwala bez problemu odnaleźć każdej kobiecie swój styl, a także dopasować się do dress code’u placówki, w której pracuje. Projektując damskie sukienki medyczne kładzie się nacisk zarówno na najnowsze trendy modowe, jak i funkcjonalność oraz wygodę, z uwagi na przeznaczenie niniejszego stroju. Z tego względu sukienki medyczne posiadają funkcjonalne kieszenie, dodatkowe wzmocnienia szwów, rozcięć i łączeń oraz delikatne dekolty. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, łatwo poddaje się czyszczeniu oraz nie mnie się. Skład materiału, z jakich wykonane są damskie sukienki medyczne został dobrany tak, aby w optymalnym stopniu chronić i dawać komfort noszenia. W zależności zatem od wybranego modelu, skład materiału to mieszanka m.in.: bawełny, poliestru, elastanu i spandexu.


Jak widać współczesna odzież medyczna już dawno odeszła od pełnienia jedynie funkcji ochronnej. Współczesna garderoba personelu medycznego to modne ubrania, które pozwalają po prostu czuć się dobrze, atrakcyjnie i profesjonalnie!