kompresor klimatyzacji

Kompresor klimatyzacji, zwany powszechnie sprężarką, to podstawowy element układu chłodzącego w każdym samochodzie. Jego zadaniem jest pompowanie czynnika chłodzącego, który krąży w aluminiowych rurach i przewodach, docierając w końcu do skraplacza i parownika. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, czym tak naprawdę jest sprężarka klimatyzacji. Jak działa to urządzenie oraz czy warto ją naprawiać, kiedy ulegnie uszkodzeniu?

Do czego służy kompresor klimatyzacji?

Stanowiąc swego rodzaju połączenie pompy ssąco-tłoczącej i przyrządu sprężającego gaz, kompresor staje się jednym z najważniejszych elementów w całym układzie chłodzącym, w każdym samochodzie. Po uruchomieniu, w pierwszej kolejności kompresor zasysa czynnik chłodzący w formie gazowej, a następnie doprowadza do jego sprężenia, tak aby mógł on dotrzeć do innych elementów danego układu. Wykorzystywane są tutaj podstawowe prawa fizyki, gdyż sprężone powietrze przemieszcza się dzięki powstałej różnicy ciśnień. Rolą sprężarki klimatyzacji jest więc zapewnienie odpowiedniego obiegu czynnika chłodzącego. Urządzenie napędzane jest przez silnik za pośrednictwem paska klinowego.

kompresor klimatyzacji

Rodzaje sprężarek

Kompresory można kategoryzować ze względu na różne kryteria. Najpopularniejszy jest jednak podział ze względu na budowę. W ten sposób wyróżnia się sprężarki tłokowe, łopatkowe i spiralne. Najczęściej wykorzystywane są dzisiaj modele tłokowe, które składają się z jednego lub większej liczby tłoków. Mogą być to kompresory o stałej lub zmiennej wydajności. Jeżeli chodzi o sprężarki łopatkowe, posiadają one wirnik z łopatkami, które zastępują tłoki. Czynnik chłodzący jest zasysany do komór, a potem rozprężany. Ostatnim typem kompresorów stosowanych w samochodach są kompresory spiralne składające się z dwóch metalowych spirali (dynamicznej i statycznej).

Naprawa sprężarki samochodowej

Nowy kompresor klimatyzacji to koszt rzędu kilkuset złotych. Dlatego też w przypadku awarii wiele osób nie decyduje się na jego wymienienie na nowy, ale na naprawę tego elementu. W praktyce koszt regeneracji sprężarki uzależniony jest od kilku czynników, takich jak np.: rodzaj urządzenia, modela auta itd. Kompresory naprawia się głównie w starszych autach, gdzie przeważnie jest to po prostu bardziej opłacalne. Warto jednak pamiętać, iż koszt to nie jest jedyny, ani nawet główny czynnik, jaki należy brać pod uwagę przy decyzji o naprawie lub wymianie elementu. Najważniejsza jest opinia specjalisty, który określa, czy jest w stanie przywrócić danej części pełną sprawność.