biżuteria dziecięca

Nie ma medycznych przeciwwskazań do tego, aby dzieci (nawet te najmłodsze) nosiły biżuterię. Aby jednak była ona dla nich bezpieczna w noszeniu warto jest zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Biżuteria dziecięca – z czego jest wykonana?

Dzieci mogą cierpieć na te same uczulenia co dorośli. Jednak ze względu na to, że ich skóra jest cieńsza – a przez to również wrażliwsza – powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to z czego jest wykonania biżuteria dziecięca, którą im kupujemy. Najczęściej podrażnienia lub reakcje alergiczne występują w kontakcie z niektórymi metalami. Warto jest obserwować skórę dziecka i sprawdzać, czy nie pojawiają się na niej niepożądane oznaki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najwięcej wątpliwości budzą wśród rodziców wisiorki i naszyjniki, które mogą wiązać się z ryzykiem uduszenia dziecka. Rodzice twierdzą, że lepszym rozwiązaniem są w tym przypadku krótkie wisiorki lub nawet chokery, które w znacznym stopniu ograniczają możliwość przyduszenia maleństwa, czy zaplątania w łańcuszek rączek. Jednak specjaliści twierdzą, że chokery, czy krótkie wisiorki mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, gdyż w przypadku ich zawadzenia dziecko nie ma możliwości oswobodzenia się z uścisku. Zdecydowanie odradzają oni zakładanie dzieciom wisiorków póki odrobinę nie podrosną, a już całkowicie zalecają nienakładanie maluchom chokerów.

biżuteria dziecięca

Innym zagrożeniem dla dzieci mogą być popularne charmsy, które najmłodsi chętnie przygryzają lub umieszczają w buzi. W przypadku biżuterii dla dzieci unikajmy również niebezpiecznych i łatwo rozpinających się zapięć, gdyż po otwarciu mogą one zostać pochłonięte przez malucha. Oczywiście ani producenci, ani też rodzice kupujący biżuterię dla swoich dzieci nie są w stanie przewidzieć, w jaki sposób dziecko może się nią uszkodzić, dlatego po jej nałożeniu należy mieć malucha cały czas na oku i kontrolować, czy nic złego się z nim nie dzieje.

Biżuteria zabawkowa? A może kreatywna?

Alternatywą dla tradycyjnych zestawów biżuteryjnych, które możemy dostać u jubilerów będą te zabawkowe (które znajdziemy w sklepach dla dzieci). Biżuteria dziecięca w takiej formie nie tylko będzie zdobić nasze dziecko, ale będzie również doskonałą okazją do zabawy i nauki. Dzięki zestawom zabawkowej biżuterii maluchy mogą tworzyć własne komplety, doskonaląc przy tym swoje zdolności manualne, a także rozwijając swoją kreatywność. Zabawkowa biżuteria jest wykonana z materiałów, które nie zagrażają zdrowiu dziecka, co jest dodatkową motywacją do wybrania właśnie tego rodzaju ozdoby.