pneumatyka Air-com.info

Pneumatyka to dziedzina nauki, dzięki której praca w zakładach przemysłowych stała się nie tylko  o wiele prostsza, ale też bezpieczniejsza. Ponadto, fachowcy wskazują również na niewielką awaryjność siłowników oraz innych elementów układów pneumatycznych. Czy jednak rzeczywiście korzystanie z siłowników jest całkowicie bezpieczne? Jak w rzeczywistości wygląda kwestia bezpieczeństwa użytkowania układów pneumatycznych?

Co zagraża siłownikom pneumatycznym?

Wbrew pozorom siłownik pneumatyczny również może ulec uszkodzeniu. Zagrażają mu głównie czynniki środowiskowe, gdyż często układy pneumatyczne pracują w bardzo trudnych warunkach. Przede wszystkim należy wskazać na temperaturę, która przyjmując skrajne wartości, może zagrażać konstrukcji siłownika. Chodzi tu głównie o pęknięcia spowodowane skrajnie niską temperaturą otoczenia oraz stopienia wywołane przez wysoką temperaturę. Pneumatyka festo, jak i sprzęt od innych cenionych producentów, jest zabezpieczana materiałami o dobrych właściwościach termicznych, dzięki czemu dobrze znosi nawet długotrwały kontakt ze skrajnymi temperaturami.

pneumatyka festo

Kolejnym zagrożeniem dla układów pneumatycznych jest z pewnością korozja. Dochodzi do niej w wilgotnym środowisku, w jakim często przychodzi pracować siłownikom. Dlatego też wszelkie elementy pneumatyczne powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem. Najczęściej powierzchnia konstrukcji pokryta jest cynkiem wykazującym odporność na korozję. Należy podkreślić, że rdza jest dla siłowników wyjątkowo niebezpieczna. Jeżeli bowiem pokryje ona większą część danego elementu, może dojść do nieszczelności, a tym samym siłownik po prostu przestanie działać.

Czym grozi awaria siłownika?

Jeżeli dojdzie do nieszczelności siłownika, może on stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka. Niemniej jednak zagrożenie jest zależne od tego, jakiej konstrukcji elementem jest dany siłownik. Awaria może sprawić, iż któraś z części maszyny odpadnie lub zaskoczy operatora, poruszając się w sposób nieprzewidywalny. Powyżej wymieniono przyczyny, które mogą doprowadzić do awarii siłownika. Należy jednak podkreślić, iż wysoka jakość urządzeń pozwala uniknąć problemów ze sprzętem. Prawdą jest, iż w porównaniu np. do urządzeń elektrycznych, układy pneumatyczne są bezpieczne, choćby ze względu na brak iskrzeń. Warunkiem bezpiecznej pracy jest po prostu zakup wysokiej jakości sprzętu od dobrze znanego producenta. Warto polecić wymienianą już powyżej pneumatykę festo, która jest gwarancją wieloletniego, bezpiecznego użytkowania układów pneumatycznych.