pneumatyka Air-com.info

Kwestia zanieczyszczenia powietrza jest dziś szeroko dyskutowana w Polsce i na Świecie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że problem dotyczy również sprężonego powietrza, które jest dziś przecież niezbędne w przemyśle, warsztatach, jak i życiu codziennym. Dlatego też coraz częściej sprężarki wyposaża się w specjalne urządzenia, mające na celu oczyścić powietrze pod ciśnieniem.

Zanieczyszczenia w sprężarkach

Większość sprężarek zasysa powietrze zewnętrzne, przez co do urządzenia przedostają się zanieczyszczenia z otoczenia. Mowa o zawieszonych w powietrzu pyłach, kurzu, a nawet piasku i innych drobinach widocznych gołym okiem. Ponadto, problem stanowią również zanieczyszczenia powstałe w wyniku pracy sprężarki, takie jak osad po zużytym oleju czy paliwie.

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w sprężarce?

W urządzeniach specjalnego przeznaczenia, np. w tych stosowanych w medycynie, czystość powietrza jest kluczowa ze względu na bezpieczeństwo użytkownika. Jednak nawet gdy ta przesłanka nie istnieje, warto korzystać z oczyszczaczy powietrza do sprężarek. Zalegające zanieczyszczenia mogą bowiem doprowadzić do korozji niektórych elementów sprężarki lub instalacji, z którą współpracuje urządzenie. Rzecz w tym, iż wskutek kontaktu ciepłego powietrza ze sprężarki z chłodniejszym powietrzem zewnętrznym z zanieczyszczeń wytrąca się kondensat. Ponadto, brak oczyszczaczy prowadzi do powstawania osadów, które negatywnie wpływają na pracę urządzenia oraz powodują częste awarie wymagające kosztownych napraw. Należy również pamiętać o kwestii ekologii. Popularność pneumatyki, a tym samym sprężarek, wynika w dużej mierze właśnie z ekologii, gdyż urządzenia te nie zanieczyszczają środowiska. Dodatkowo, jeżeli sprężarka zostanie wyposażona w oczyszczacz, działa niemal jak duży filtr powietrza.

pneumatyka Air-com.info

Wybór oczyszczaczy do sprężarek

Najczęściej w sprężarkach montuje się filtry działające w sposób klasyczny. Przepuszczają one powietrze, natomiast zatrzymują cząsteczki rozmaitych zanieczyszczeń. Niemniej istnieje wiele rodzajów filtrów, posiadających odmienne wkłady. Ponadto, istnieją również inne urządzenia, które skutecznie chronią sprężarkę i jej użytkowników przed groźnymi zanieczyszczeniami. Należy tu wymienić choćby  spusty kondensatu, czy separatory oleju. Niemniej oczyszczacze te pozbywają się skutecznie zanieczyszczeń ściśle określonego typu, podczas gdy filtry są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat oczyszczaczy lub po prostu zainteresowała Was pneumatyka Air-com.info to strona, którą powinniście odwiedzić. Znajdziecie tam bowiem wiele przydatnych informacji.