smaczny i zdrowy posiłek

Świadomość ekologiczna staje się coraz większa. Widoczne jest to także na rynku żywności. Owoce i warzywa sygnowane znakiem „eko” cieszą się coraz większą popularnością, mimo znacznie większej ceny, jaką musimy za nie zapłacić. Czy jednak ekologiczna żywność naprawdę spełnia warunki uprawy „eko”? Co wybrać, warzywa z rynku czy z hipermarketu z zapewnieniem ekologicznej uprawy?

Kiedy występuje ekologiczna uprawa warzyw?

Co właściwie oznacza, że żywność jest ekologiczna. Możemy o niej mówić, kiedy plantatorzy uprawiają owoce i warzywa bez oprysków, nie stosując sztucznych nawozów i substancji chemicznych. Żywność ekologiczna rośnie jedynie w naturalnych warunkach. Nie oznacza to, że nie rośliny nie mogą być nawożone. Nawozy muszą mieć jednak całkowicie naturalny charakter i nie zawierać żadnych substancji chemicznych, będących szkodliwych dla zdrowia i środowiska.

Warzywa bez oprysków są zdrowe

Badania zdecydowanie pokazują, że żywność pochodząca z ekologicznych upraw jest nawet o 50% zdrowsza od tej z hodowli przemysłowej. Zarówno światowi, jak i polscy naukowcy potwierdzają, że owoce i warzywa bez oprysków zawierają o wiele więcej antyoksydantów i witamin, a także o wiele mniej substancji szkodliwych, jak np. azotany. Zarówno w produktach bio, jak i przemysłowych można stosować sztuczne konserwanty. Różnica polega na tym, że ekologiczni producenci mogą ich stosować 48, przemysłowi zaś aż ponad 318.

Warzywa z rynku czy z hipermarketu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, co chcielibyśmy znaleźć na półce sygnowanej „eko”, nie zawsze odzwierciedla marketingowe slogany. Żywność produkowana w sposób ekologiczny jest rzeczywiście bardziej zdrowa, jednak nie zawsze to, co w sklepie występuje jako ekologiczne jest takie czyste i zdrowe. Producenci bowiem stosują wiele sztuczek. Najbardziej powszechną jest stosowanie szkodliwego oleju palmowego w wielu produktach. Jeżeli chodzi o same warzywa i owoce, to paradoksalnie te, które wyglądają mniej atrakcyjnie zazwyczaj są bardziej ekologiczne od tych pięknych i smakowicie wyglądających. Atrakcyjny wygląd warzyw zazwyczaj uzyskuje się dzięki chemicznym opryskom.