W dzisiejszych czasach można mówić o panowaniu wręcz swoistej mody na atrakcyjną sylwetkę i byciu tzw. fit. Odchudzanie jest zatem procesem, który stał się ostatnio bardzo popularny. Zrzucania nadmiaru wagi nie należy jednak do łatwych, a samodzielna próba uzyskania efektu może się źle skończyć. Kto bardziej pomoże w odchudzaniu? Dietetyk czy lekarz?

Dieta odchudzająca to podstawa

Każdy, kto próbuje zrzucić nadmiar kilogramów doskonale zdaje sobie sprawę, że ćwiczenia fizyczne, głównie aerobowe podczas, których spalana jest tkanka tłuszczowa, to element niezbędny do utraty wagi. Jednak nawet najlepsze ćwiczenia iw zmożony wysiłek nie wiele osiągną, jeżeli nie zostanie zastosowana dieta odchudzająca. Opiera się ona na odpowiednim zbilansowaniu ilości przyjmowanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu oraz na dobrze wyliczonym rozłożeniu przyjmowanych wartości odżywczych. W procesie odchudzania należy zredukować ilość spożywanych tłuszczów oraz węglowodanów, a zwiększyć spożycie biała, które pomoże zadbać o mięśnie i zapewni organizmowi siłę.

Dietetyk czy lekarz?

Samodzielne zrzucanie wagi nie jest łatwe, a czasami może prowadzić nawet do wystąpienia pewnych dolegliwości spowodowanych niewłaściwym odżywianiem. Wśród nich można wymienić np. cukrzycę. Odstawienie niektórych produktów może prowadzić także do niedoboru potrzebnych minerałów i witamin. Z czyjej porady jednak skorzystać? Zalecenia lekarza do diety mają zazwyczaj charakter sugerujący co należy wykluczyć przy występowaniu pewnych chorób. Lekarz ustala to na podstawie niekorzystnych wyników badań niektórych ważnych dla organizmu parametrów. Reaguje on zatem na pewne niekorzystne zmiany u pacjenta i proponuje sposób ich cofnięcia. Nie jest jednak powinnością lekarza orzekania o właściwym sposobie odżywiania w celu osiągnięcia wymarzonej sylwetki, nie są to także jego kompetencje. Dietetyk zatem jest właściwą instancja, do której warto zgłosić się o pomoc przy odchudzaniu. Zazwyczaj jednak pada pytanie czy dietetyk może leczyć w razie, gdy organizm nie będzie radził sobie z trudami, jakie stworzy nowy tryb życia. Oczywiście, kompetencje dietetyka są znacznie szersze, niż myślimy. Dietetyk nie tylko ustala jadłospis dobrany pod kątem indywidualnego zapotrzebowania i celu, jaki pacjent chce osiągnąć, ale także ma kompetencje lekarskie w niektórych dolegliwościach. Są to przede wszystkim cukrzyca, niektóre nowotwory, osteoporoza, miażdżyca, a zatem schorzenia, które mogą pojawić się w wyniku niewłaściwego odżywiania.