BiznesEdukacja

Jak awansować i osiągnąć sukces zawodowy?

Rosną ambicje Polaków. Według badań statystycznych już 8 na 10 osób aktywnych zawodowo wskazuje możliwość rozwoju jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność danego stanowiska. Odpowiednia struktura organizacyjna przedsiębiorstwa to jednak nie wszystko. Sukces zawodowy musi być poprzedzony odpowiednim wysiłkiem i zaangażowaniem wkładanym w realizację obowiązków. Konieczne stają się przede wszystkim doświadczenie, umiejętność budowania własnej kariery i odpowiednia wiedza. Wszystkie te cechy można zdobyć podczas studiów podyplomowych.

Rosną zawodowe ambicje Polaków

„Czy się stoi, czy się leży, tysiąc złotych się należy”. Pamiętacie to słynne powiedzenie? Z pewnością tak. To, co kiedyś było elementem paradoksalnej rzeczywistości komunistycznej, dziś wydaje się wyłącznie sentymentalnym wspomnieniem. Współczesny sukces zawodowy, w tym ten dotyczący finansów, wymaga nie lada poświęcenia i czasu zainwestowanego w rozwój osobisty. Podwyższeniu wymagań kompetencyjnych towarzyszy wzrost ambicji zawodowych Polaków.

Nowe pokolenie podbija rynek pracy. Zmiana nie jest jednak wyłącznie naturalnym następstwem personalnym, ale sięga wiele głębiej i dotyczy również sfery mentalności i oczekiwań. Dla urodzonych w latach 80. i 90. wyznacznikiem atrakcyjności danego stanowiska staje się nie tylko dobra płaca i odpowiednie warunki zatrudnienia, ale także możliwość rozwoju i pięcia się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery.

 

Po pierwsze, rozwój

Ze zmian dokonujących się w oczekiwaniach podwładnych zdają sobie sprawę pracodawcy, którzy już podczas rozmów kwalifikacyjnych informują potencjalnych kandydatów o możliwych ścieżkach rozwoju i wymaganiach koniecznych do piastowania danego stanowiska. Nierzadko „pakiet motywacyjny” przybiera również formę dodatkowych szkoleń lub ponoszenia części, a w niektórych przypadkach całości, kosztów studiów podyplomowych zwiększających kompetencje w obszarze działalności przedsiębiorstwa.

 

Studia podyplomowe szansą na rozwój

Zmiana nastawienia pracodawców, jak i samych pracowników w stosunku do rozwoju zatrudnionych to niewątpliwie dobra wiadomość dla sektora rynkowego. Same modyfikacje strukturalne i gotowość do zdobywania wiedzy jednak nie wystarczą. Konieczna jest realna możliwość realizacji postulatu podnoszenia kompetencji.

Okazuje się to jednak prostsze, niż moglibyśmy się spodziewać. Zaistnieniu na rynku pracy i osiągnięciu sukcesu zawodowego sprzyja szeroki wybór dostępnej oferty studiów podyplomowych. Zmiany i postępująca specjalizacja stanowisk powodują, że zainteresowani swoją wiedzę mogą zdobyć niemal we wszystkich dziedzinach. Tylko w WSE Kraków chętni mogą wybierać spośród 25 kierunków, wśród których znajdują się między innymi: e-marketing, grafika reklamowa czy psychologia w biznesie.

 

Postaw na kształcenie praktyczne

Wystarczy chociaż pobieżny rzut oka na nazwy oferowanych kierunków kształcenia, aby zdać sobie sprawę z istotnej rzeczy. Studia podyplomowe to przede wszystkim kształcenie skupiające się na praktycznych umiejętnościach i aspektach wykonywania danego zawodu. Zasada ta uwidacznia się również w doborze kadry dydaktycznej. Budują ją przede wszystkim praktycy, którzy swój fach znają od podszewki, a tyle samo czasu, co na badaniach spędzają w zakładach produkcyjnych bądź biurach projektowych, dzięki czemu uczestnicy kursów otrzymują gwarancję wymiernych efektów edukacyjnych.

 

Leave a Comment